“Az ébrenlét állapotának, az álom állapotának és a mélyalvás állapotának tudata – ezek a tudat relatív tartományainak állapotai. Mindezeket áthatja a Tiszta Tudat mezeje. A Tiszta Tudat az a tudat, amely néha úgy jelenik meg, mint az éber tudat, néha úgy, mint az álom tudata, néha pedig úgy, mint a mélyalvás tudata. Ez a Tiszta Tudat. Ez mindeme relatív tudatállapotok forrása. Ez a forrás, és ez teljes mértékben kívül rejlik annak a háromnak a természetén. A Tiszta Tudatban nincs meg az éber tudat, az álom tudat és a mélyalvó tudat egyetlen sajátsága sem, mégis, mindeme tudatállapotok ugyanannak a meg nem nyilvánult Tiszta Tudatnak a megnyilvánult állapotai. Olyan ez, mint amikor a víz hóvá, jéggé, gőzzé válik. Mindezek a víz különböző állapotai, ám egyik sem rendelkezik a víz tulajdonságaival. A víz tulajdonságai a vízben találhatók, és ugyanaz a víz válik különböző állapotaiban jéggé, hóvá és más dolgokká.”

Kérdés: Több fajta tudatállapot is létezik?

Válasz: Tudatállapot? Igen, léteznek különböző tudatállapotok. A relatív világ területén sokféle tudatállapot létezik: az ébrenlét állapotának tudata, az álom állapotának tudata, amely teljesen más fajta tudat, a mélyalvás állapotának tudata, amely a teljes tudatlanság, teljes tudatlanság abban a tekintetben, hogy nincs meg benne a tárgyi tapasztalás és nincs meg benne a látszat-objektivitás tapasztalása sem.

A teremtett, objektív világ kétféle: az ébrenlét állapotának ez az egész, kézzelfogható, tárgyi valósága, és az álom állapotának látszólagos objektivitása, káprázat-valósága. Az álomvalóság a világhoz hasonlóan kézzelfogható –ugyanolyan kézzelfogható, mint ez a világ, ám egy egészen másfajta tudatállapot. Ezért nevezzük álmodó tudatállapotnak. Úgy tartják, hogy ez egy teljesen más tudatállapot. Ebben az állapotban az egész tárgyi világ csak káprázat. Nem létezik, ám úgy tűnik, hogy ugyanolyan pozitíve létezik, mint az ébrenlét állapotának tárgyi valósága.

Az ébrenlét állapotának, az álom állapotának és a mélyalvás állapotának tudata – ezek a tudat relatív tartományainak állapotai. Mindezeket áthatja a Tiszta Tudat mezeje. A Tiszta Tudat az a tudat, amely néha úgy jelenik meg, mint az éber tudat, néha úgy, mint az álom tudata, néha pedig úgy, mint a mélyalvás tudata. Ez a Tiszta Tudat. Ez mindeme relatív tudatállapotok forrása. Ez a forrás, és ez teljes mértékben kívül rejlik annak a háromnak a természetén. A Tiszta Tudatban nincs meg az éber tudat, az álom tudat és a mélyalvó tudat egyetlen sajátsága sem, mégis, mindeme tudatállapotok ugyanannak a meg nem nyilvánult Tiszta Tudatnak a megnyilvánult állapotai. Olyan ez, mint amikor a víz hóvá, jéggé, gőzzé válik. Mindezek a víz különböző állapotai, ám egyik sem rendelkezik a víz tulajdonságaival. A víz tulajdonságai a vízben találhatók, és ugyanaz a víz válik különböző állapotaiban jéggé, hóvá és más dolgokká.

Így a Tiszta Tudat olyan, mint ezeknek a relatív tudatállapotoknak a forrása, és ez a három tudat a relatív valóság mezején található. Ezen felül a relatív világ területén még bárhány részre való felosztást tehetünk. Mindezek azonban ennek a három tudatállapotnak, az élet három, jól elkülöníthető szakaszának a további részeit jelentik, melybe beletartozik az összes objektív tapasztalás, az összes káprázat-tapasztalás és a semmi, a nagy semmi, a mélyalvás tapasztalása. A relatív valóság területén a tudatosság vagy az öntudatlanság bármely állapotára vonatkozóan bármennyi további tagolást megejthetünk.

(folytatása következik)