Várhatóan 2019 nyarától elérhetőek lesznek a Maharishi Védikus Egyetem Jóga és Ájurvéda tanfolyamai. 

1) Maharishi Jóga: Jógagyakorlatok – első tanfolyam 

A Maharishi Védikus Egyetem e csodálatos, rengeteg tudással megtöltött tanfolyama a jóga gyakorlatába és filozófiájába nyújt bevezetést. A 16 leckét kb. 32 óra alatt vesszük végig. A tanfolyam gyakorlati oldalának gerincét az a 20 testtartásból álló, mindenki számára könnyen kivitelezhető, de mégis nagyhatású ászanasor adja, melyet otthon is tudunk végezni – ideális esetben naponta kétszer, a meditációra való felkészülésként. Megtanulunk egy légzőgyakorlatot is, mely elősegíti, hogy az egyéni lélegzetet összekapcsoljuk a kozmikus pránával.

Patandzsali Jóga-szútrájára támaszkodva már a tanfolyam elején megtanuljuk, hogy miként kell az ászanákat úgy végezni, hogy az elme és a test elcsendesedéséhez, a „határtalanság hajnalához” vezessenek bennünket. Megismerjük a figyelem szerepét az ászanák kivitelezésében.

Minden egyes ászana elsajátítása után részletesen taglaljuk, mind az Ájurvéda, mind a modern fiziológia szemszögéből, hogy milyen dósákra, aldósákra, szövetelemekre és csatornákra, illetve mely szervekre és szervrendszerekre hatnak az egyes gyakorlatok, továbbá mely problémák esetén különösen javallott és melyek esetén nem javallott őket végezni.

Rishis

A tanfolyam elméleti része kitér a nyolctagú (astánga) jóga bölcseletére, megismerkedünk Maharishi jógával kapcsolatos tanításaival, valamint bepillantást kapunk a legfontosabb jógaszöveg, a Bhagavad-gítá néhány alapvető gondolatába. Részletesen beszélünk arról, hogy miként néz ki egy jógagyakorló ideális napi rutinja, és megtudhatjuk azt is, hogy mit írnak az ősi szövegek a jógázók étrendjéről. Emellett tanulhatunk még Maharishi tudattechnikáinak számos további érdekességéről, a meditáció és a szidhi-program, illetve a jóga kapcsolatáról, valamint a Véda és az emberi fiziológia kapcsolatáról.

 

2.) Saját pulzusunk olvasása a jó egészség megteremtéséért

E tanfolyam során elsajátíthatjuk, hogy saját pulzusunk tapintásán keresztül miként észleljük testünk egyensúlyát és egyensúlytalanságait, valamint hogy a megfelelő étrend segítségével miként állítsuk helyre az egyensúlytalanságokat, mielőtt a betegség megjelenik.

 

3.) Étrend, emésztés és táplálkozás

Megismerhetjük, hogy az egyéni fiziológia és az évszak alapján hogyan állítsuk össze étrendünket, és hogy emésztésünk egyensúlyát megteremtve miként tápláljuk szervezetünket a legmegfelelőbb módon, valamint hogyan teremtsünk ezáltal tökéletes egészséget.

 

4.) Jó egészség a megelőzésen keresztül

Hogyan szüntessük meg a betegségek alapját az egyénben és a társadalomban azáltal, hogy életünket összhangba hozzuk a természeti törvénnyel, a kiegyensúlyozott napi és évszakos rutin, az egyénre szabott étrend, valamint a magasabb tudatállapotok kifejlesztésén keresztül.